Lampki rowerowe to podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty, nie tylko ze względów zachowania przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkich ze względów bezpieczeństwa. Najważniejsze, by niezależnie od pory dnia czy pogody widoczność była lepsza – jeśli lampki Ci to zapewniają, to połowa sukcesu za Tobą. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie lampki są odpowiednie do jeżdżenia po mieście, czy w lesie – w zależności od sytuacji i preferencji, powinieneś dobrać lampki, które w największym stopniu zadbają o Twoje bezpieczeństwo.

Wybierając lampki do roweru, powinieneś przede wszystkim zadać sobie pytania:

  • Po jakich trasach jeżdżę?

  • Czy są one oświetlone?

  • Do jakiego roweru zostaną przymocowane?

  • Jaki rodzaj zasilania będzie odpowiedni?

  • Jak długo zajmuje mi jazda rowerem?

Jakie lampki rowerowe wybrać?

Wybierając lampki rowerowe, warto zachować zdrowy rozsądek. W trakcie jazdy po dobrze oświetlonym mieście nie jest potrzebna lampka o mocy tysiąca lumenów oraz szerokiej wiązce świtała, oślepiających wszystkich z naprzeciwka. Wówczas sprawdzą się mniejsze, lżejsze, energooszczędne lampki rowerowe zgodne z StVZO gdyż posiadają zoptymalizowaną soczewkę zapobiegającą oślepianiu innych użytkowników drogi oraz bardziej efektywnie wykorzystuje strumień światła. Zobacz wszystkie lampki w systemie StVZO Jest to rozwiązanie, które staje na wysokości zadania i dba o bezpieczeństwo Twoje, jak i innych uczestników ruchu.


Trasy terenowe i szybkie prędkości wymagają już zupełnie innego oświetlenia – moc lampki powinna przede wszystkim zapewnić bezpieczne przejechanie przez wyznaczoną trasę.



Lampki przednie

Lampka o mocy 100-200 lumenów w zupełności wystarczy w trakcie jazdy po oświetlonym mieście. Warto zwrócić także uwagę na sposób zasilania, czas, przez jaki lampka jest w stanie świecić, sposób montażu, tryb pracy i wodoodporność. Te wszystkie czynniki, sprawiają, że dobranie lampki jest kwestią naprawdę przyjemną – która polega na dobraniu wszystkiego pod siebie, tak by czuć się bezpiecznie. Czas działania i sposób zasilania to kluczowe parametry – ważne jest, aby wiedzieć, jak długo dana lampka może działać w trybie intensywnym, jak i oszczędnym oraz jaka forma ładowania jej odpowiada, a Ciebie satysfakcjonuje. Zestawienie własnych preferencji z charakterystyką wspomnianych cech i charakterystyką roweru, pozwoli dobrać lampkę idealną. Pamiętaj, że nie każda lampka pasuje do wszystkich rowerów!

Lampka przednia CatEye HL-EL051RC XC Volt100 XC Lampka przednia Knog Plug czarna Lampka przednia Knog Lil Cobber Lampka Knog Plus przód czarna Lezyne Zecto Drive 250 lum USB czarna

Trudniejsze, ekstremalne warunki wymagają silniejszego światła, które w porę pozwoli Ci zauważyć ewentualne przeszkody na drodze. Powinna być to moc minimum 600 – 1000 lumenów. W przypadku poruszania się po mieście, jak i bardziej wymagających trasach, trzeba zwrócić uwagę na niezbędne parametry. Akumulator ładowany przez USB to świetne rozwiązanie na długie trasy – wystarczy posiadać powerbanka, aby wspomóc swoje lampki.

Zestaw lamp Lezyne Lite Drive 1000XL / Stick Lampka Knog PWR Trail 1100L Lampka przednia Lezyne Macro Drive 1300XXL Czarna Matowa Lampka Knog Blinder Road 600 czarna Lampka rowerowa CatEye HL-EL471RC VOLT800

Lampki tylne

Tylna lampka ma spełniać przede wszystkim jedno zadanie – zachowanie bezpieczeństwa. Dzięki niej inni uczestnicy ruchu dostrzegą Cię i zachowają odpowiedni odstęp. Tylna lampka powinna dawać jak najmocniejsze światło oraz mieć tryb migający, dzięki któremu kierowca bez problemu Cię zauważy.

Lampka Lezyne Hecto Drive 15 lum USB srebrnaCatEye TL-LD710K Rapid X2 Kinetic Lampa tylna Kryptonite Avenue R-75 COB LED Lampa tylna Cateye TL-NW100K SYNC KINETIC Lampka Knog Plus tylna czarna

Dynamo – opcja dla rowerów trekkingowych i miejskich

Jest to nic innego, jak prądnica rowerowa, która dzięki pracy Twoich nóg i kręcących się kół zasila przednią i tylną lampkę. Propozycja, która już odeszła do lamusa ma jedną, dominująca zaletę – daje absolutną niezależność i gwarantuje działanie lampek zawsze, gdy rower jest w ruchu.

Które lampki wybrać?

Jak można zauważyć wybór jest naprawdę ogromny. Czeka Cię trudna decyzja! Na pewno musisz zastanowić się nad miejscem, gdzie najczęściej wybierasz się na przejażdżki. Pamiętaj, że nawet w dobrze oświetlonym mieście, zdarzają się ciemne uliczki, w których konieczne jest posiadanie lampek. Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie i zadbaj o odpowiednie oświetlenie przy rowerze. 

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.