CZAT
ON-LINE

typu narty

Typy nart zjazdowych

Jednym z pierwszych kroków w doborze odpowiednich nart jest określenie stylu jazdy. W sklepie Sportpoint dysponujemy pełnym wachlarzem nart zaprojektowanych specjalnie do danego stylu jazdy , umiejętności, wagi i wzrostu. Sprzęt narciarski dobieramy przede wszystkim wybierając styl jazdy i warunki w których chcemy jeździć. W sklepie stacjonarnym Sportpoint w Katowicach nasi specjaliści pomogą Ci dobrać narty które spełnią twoje wymagania i pomogą rozwijać umiejętności. Poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych typów nart.

Narty Race

Szybka i agresywna jazda to twój żywioł ? Narty typu Race sprawdzą się doskonale na stromych i dobrze przygotowanych trasach jak i w amatorskich zawodach. Narty te zapewniają stabilność, kontrolę toru jazdy i doskonałe trzymanie krawędzi nawet na oblodzonych stokach, tym samym wymagają doskonałej techniki i jazdy na krawędziach nart.

Sprzęt dedykowany dla zawodników i ekspertów.

Narty z grupy race możemy podzielić na :

Slalomowe – do krótkiego skrętu (promień skrętu ok 11m)

Gigantowa – do długich skrętów (Promien skrętu ok 17m)


Jednym z producentów nart typu Race króre znajdziecie w ofercie sklepu Sportpoint jest Atomic.

Przykład:

Atomic Redster Doubledeck 3.0 XT

Atomic Redster Doubledeck 3.0 XT

Sprawdź naszą ofertę

Narty Cross

Podobne do nart z grupy race pod względem konstrukcji, nieco większy promień skrętu 13-17 m. Często spotykane są modele poszerzone pod butem. Narty te są bardzo stabilne i niezwykle sterowne, gwarantują doskonały poziom jazdy i świetne trzymanie krawędzi nawet na bardzo twardym śniegu i oblodzonych trasach. Dzięki stosunkowo dużej powierzchni narty również spisują się podczas jazdy poza trasami.

Narty Allround

Najbardziej popularny i najczęściej kupowany typ nart. Przeznaczone dla narciarzy szukających uniwersalnych desek które sprawdzą się na trasach o różnym stopniu trudności i przygotowania.
Narty nadają się do nauki i doskonalenia techniki jazdy na przygotowanych trasach.

Narty All mountain

Narty typu All mountain zyskują coraz większą popularność wśród narciarzy.
Przeznaczone są do jazdy na trasie i poza trasami. Świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach – mokrym śniegu i na nierównym terenie. Doskonale spisują się podczas jazdy w puchu jak i na twardym, dobrze przygotowanym stoku. Skrętne i stabilne dzięki zwiększonej szerokości narty na całej długości

Doskonałe narty All mountain znajdziemy wśród oferty marki Rissignol

Przykład:

Rossignol Experience 88 Basalt TPX

Rossignol Experience 88 Basalt Tpx
Sprawdź naszą ofertę

Freeride

Dla amatorów nieprzetartych szlaków . Narty typu Freeride przeznaczone są do jazdy poza trasami, w puchu i głębokim śniegu. Niska waga i szeroki profil pozwalają zapobiegać zapadaniu się i umożliwiają płynną jazdę. Mimo swojego przeznaczenia narty pozwalają także na jazdę na trasie.

Jednym ze specjalistów w dziedzinie nart Freeride jest Dynastar:

Przykład:

Dynastar Cham 2.0 117

Dynastar Cham 2.0 117

Sprawdź naszą ofertę

Freestyle

Narty freestyl’owe projektowane są z myślą o ewulucjach na skoczniach, railach i w halfpipe.
Charakteryzują się konstrukcją typu Twin-Tip czyli piętki i dzioby nart są lekko podgięte do góry.
Taka konstrukcja pozwala na jazdę tyłem i odważne tricki na stoku. Nowa generacja nart typu freestyle nadaje się również do jazdy w głębokim śniegu.

Profesjonalne narty freestylowe oferuje Salomon

Przykład:

Salomon TNT

Salomon TNT

Ski-touring

Narty typu Touring łączą ze sobą funkcje nart zjazdowych i biegowych. Dzięki specjalnym fokom (taśmom wykonanym z tworzywa sztucznego) które zaczepiamy na całej długości ślizgów podchodzenie pod górę jest dużo łatwiejsze ponieważ narty nie zsuwają siłę do tyłu. Narty tourowe są bardzo lekkie, zwykle ważą poniżej 2,5 kg (para) plus wiązania które ważą dodatkowe 600-1800 gr. Dodatkowym udogodnieniem są również wiązania z ruchomą piętą dzięki czemu można się w nich poruszać jak w nartach biegowych.

Narty tourowe są produkowane między innymi przez firmę Volkl.

Przykład:

Volkl V-Werks BMT 122

Volkl V-Werks BMT 122

Sprawdź naszą ofertę

Telemark

Narty typu Telemark są zbliżone pod względem konstrukcji do nart Tourowych. Wyróżniają się jednak szerszym profilem (ok 75 mm pod stopą) i promieniem skrętu 15-20m. Najważniejszą cechą nart Telemarkowych są wiązania z ruchomą piętą które umożliwiają jazdę z przyklęknięciem.

Short Skis

Narty typu Short Skis są bardzo krótkie i mają zintegrowane wiązania. Jazda na nich to świetna zabawa która pozwala trenować technikę carvingową i poczucie równowagi.